Renata Burbulienė: tai buvo tokia didžiulė ir nesustabdoma energija, kuri turėjo materializuotis

Kai Daiva pasiūlė pakalbėti apie sėkmę versle, aš juokais pasakiau, kad “ar tikrai sėkmės istorijos rašomos ne apie tuos , kuriems virš 60 metų?”.  Pritariu visiškai Daivai, kad sėkmė, tai nėra stotelė, sėkmė-kelionė ir apie ją aš galių duoti interviu, kad ir kiekvieną dieną:)  Svarbu suvokti, kad reikia dalintis patirtimi ir pasiekimais, nes jei nesidalintume tuo ką sukūrėme, tai šiandien neskraidytume lėktuvais, nevažiuotume dviračiu, neskaitytume nuostabių knygų, nežinotume kas tas internetas ir t.t. Mainytis informacija būtina, o tylėti yra savanaudiška (nors man tai labai priimtina būsena ir viešumas-tai dar vienas iššūkis). Todėl ir nuspręndžiau pasidalinti savo patyrimais ir įžvalgomis su jumis.

Kaip sugalvojote ir kokia buvo Jūsų motyvacija pradėti savo verslą?/ Kas Jus įkvėpė?

Ta motyvacija ir įkvėpimu kurti verslus buvau sau pati, tai buvo tokia didžiulė ir nesustabdoma energija, kuri turėjo materializuotis. Kuo giliau kasdavau manyje esantį šulinį, tuo daugiau vandens (idėjų) jame rasdavau. Tų idėjų įgyvendinimui prireiktų trijų gyvenimų -todėl viduje juokiuosi, kad jų užteks ir proanūkiams. Beje, jos nugulę į idėjų knygą, todėl drąsiai galima bus palikti testamentu 🙂 .

Papasakokite plačiau apie savo verslą.

Pirmą verslą, tiesiog, padiktavo pati profesija. Baigus bakalauro teisės studijas universitete dirbau įmonėse teisininke, tuo pat metu mokiausi teisės magistrantūroje, kai supratau, kad įgyjusi patirties galiu dirbti savarankiškai.  Anksčiau niekada nemąsčiau apie darbą sau, bet su laiku pradėjo ryškėti ir stiprėti asmeninės savybės savarankiškam darbui. Iki šiol dirbu teisininke ir neįsivaizduoju savęs be šios srities. Šioje profesijoje yra dalis manęs: narpliojimas sudėtingų situacijų, loginis/analitinis mąstymas, įžvalgumas, prognozavimas- realizuoju savo gebėjimus čia pilnai. Likusi dalis manęs-kūrybinė-realizuojama per kitus verslus.

Antro verslo idėja gimė prieš 5 metus dirbant viename žurnale kaip skilties redaktore. Apie tai pasidalinau su pažįstama, su kuria dirbome vienoje įmonėje anksčiau, o vėliau susitikome jau abi bedirbdamos sau. Ir iš tos pirminės idėjos, abiejų dėka, išsivystė verslas, kuris apima  nišinio, verslui  (B2B)skirto internetinio portalo valdymą, konferencijų verslui organizavimą, parodų organizavimą, laikraščio leidybą ir kt. Tokio pobūdžio verslas, kol kas, vienintelis Lietuvoje ir esame rinkos lyderis. Šiame versle išmokau pagrindinių verslo principų, įgyjau daug žinių: vadybinių, rinkodaros, viešųjų ryšių, renginių organizavimo ir kt., patirties.

Labiausiai norisi kalbėti apie trečiąjį kūdikį . Šis verslas gimė prieš metus laiko (brandintas buvo apie 2 metus). Jis brangus tuo, kad yra visuomeninis ir turi misiją: ugdyti, įkvėpti, suteikti pasitikėjimo savimi, padėti rasti harmoniją ir džiaugsmą moterims. Šiuo metu VšĮ “Sumani” organizuoja kasmetinę Lietuvos moterų konferenciją “VEIKLI”.  Pirmoji “VEIKLI” įvyko 2013 metais ir sulaukė didelio atgarsio bei susidomėjimo. Joje apsilankė apie 600 moterų, o iš jų gautas palaikymas įkvepia renginį organizuoti kasmet. Šis renginys yra mūsų abiejų su kolege ir verslo dalininke Jurgita Vaitkevičiene (su kuria įkūrėme ir pirmąjį verslą prieš 5 metus) rezultatas. Be mūsų abiejų atsidavimo ir darbo, bei tikėjimo šio renginio reikalingumu,  nebūtų ir “VEIKLI”.

Kaip viskas prasidėjo? Kokie buvo pirmieji Jūsų žingsniai versle?

Visų verslų pradžia yra kupina galvojimo ir strategavimo. Nes , kad ir kokios kilnios idėjos bebūtų, tam, kad jas įgyvendinti reikia nusistatyti aiškią tos įdėjos įgyvendinimo viziją. Konkretaus verslo plano pagal taisykles nerašėme, labiau tai pavadinčiau- pagrindinėmis  veiklos gairėmis. Žinoma, kad verslas prasideda nuo idėjos, o tada  analizuoji rinką, jos trūkumus, poreikius t.y. galvoji ką gali duoti naujo arba geriau. Svarbiausia griežtai laikytis finansinių eilučių ir atsakingai atlikti savo pareigas .

Papasakokite apie jūsų partnerystę su verslo partnere. Kaip jums sekasi  kartu dirbti?

Pirmąją patirtį turėjau karčią partnerystės klausimu. Tačiau, tai neatbaidė manęs nuo minčių kurti verslą ne vienai. Be to, tam tikrų verslų, dėl jų masto, negali sukurti vienas. Rasti žmogų su kuriuo žvelgi ta pačia kryptimi –didžiulė laimė ir sėkmė, aš ją radau su Jurgita Vaitkevičiene. Profesine prasme esame skirtingų sričių specialistės,o kaip žmonės, turime skirtingus įgūdžius ir talentus-tai yra mūsų stiprybė, kad versle nedubliuojame viena kitos, o papildome. Mūsų abiejų partnerystė orientuota tik į rezultatą. Žinoma, dėl strategijos tariamės bendrai, bet metodus kaip to tikslo pasiekti naudojame savarankiškai. Esame aiškiai pasiskirstę darbais, turime terminus ir per tą terminui skirtą laiką, turime turėti rezultatą.
Abi turime šeimas, vaikus-žinome, ką tai reiškia, todėl nesupratingumo tuo klausimu nėra. Konfliktų per 5 metus  neturėjome nė vieno. Mes viena kitai esame ir patarėjos, ir mokytojos, ir išklausytojos, ir padrąsintojos. Mūsų tarpusavio santykiai labai organiški ir tai atsispindi mūsų įgyvendintuose projektuose-tai ką pasiekėme versle kartu. Dėkoju likimui už nuostabiausią verslo partnerę.

Kaip radote pirmųjų klientų ir kokiu būdu paskleidėte žinią apie save?

Visi trys verslai yra skirtingi ir jiems reikalinga skirtinga komunikacija dirbant su klientais. Vienur labiau akcentuojamas tiesioginis pardavimas ir nuolatinis ryšio palaikymas dirbant su B2B, kitur- labiau veikia rekomendacijos ir profesiniai straipsniai žiniasklaidoje (kaip pvz. teisininko profesijoje), dirbant su visuomeniniais projektais svarbu, kad būtum žiniasklaidos priemonėse ir Facebook’e. Čia paminėjau tik pagrindinius principus, nes iš tiesų, tų niuansų yra kur kas daugiau.

Su kokiais sunkumais susidūrėte verslaudama? Ir kaip juos įveikėte?

Nenorėčiau to vadinti sunkumais, tai yra pamokos. Labiausiai įstrigusi-  mokėti pasakyti NE. Žmonės tuo labai naudojasi, teko turėti labai karčios patirties, kai laiku nepasakiau NE. Būtina išmokti sakyti NE visiems laiko ir energijos vagims. Versle labai daug manipuliacijos ir principas “kas kurį” labai dažnas atvejis. Su patirtimi pradedi greit atpažinti manipuliacinius žaidimus ar paklodės tempimą tik į savo pusę- tokiems diplomatiškai ištari sudie.

Ką patartumėte verslaujančioms mamoms turinčioms mažus vaikus? Kaip viską suderinti?

Aš manau, kad tai nesuderinama ir tai tėra iliuzija tam, kad save pateisinti jog suderinti yra įmanoma. Bet kokiu atveju, vienas nukentėjusysis visada bus: arba šeima, arba darbas, arba net tu pati. Svarbiausia susigyventi su realybę: vaikams augant, proporcingai auga ir galimybės skirti daugiau laiko veiklai bei turėti subalansuotą darbo dieną ir santykį su šeima. Todėl, tikrai rekomenduoju pasverti visus už ir prieš, įsiklausyti į save ar tikrai esant mažiems vaikams aš, nejausdama kaltės, galėsiu skirti laiko ne tik vaikams, bet ir veiklai.  Mano vaikai augo kartu su verslais- stabilumas atsirado tik vaikams gerokai paūgėjus. Dabar aš jau matau net KĄ dirbu, o ne tik, kad dirbu autopilotu-norėdama spėti beprotiško greičio rutinoje.  Aš esu sau pažadėjus, kad, kai vaikai užsaugs aš jų paklausiu (nors tiesa gali būti skaudi:) ), ar jiems trūko mamos- ar verslas ir vaikų auginimas suderinamas-jie vieninteliai turi teisę pasisakyti šiuo klausimu. Nes mūsų atsakymai į šį klausimą dažniausiai lieka tik savęs pateisinimu.

 Kas Jums labiausiai patinka verslaujant (ar pačiame versle, Jūsų asmeniniai potyriai)?

Kažkur skaičiau, kad “Verslas yra laisvė daryti tai, ką mėgsti . O mėgti tai, ką darai – laimė”. Ši citata pasako viską, kodėl aš esu versle: neribota laisvė ir galimybė kurti.

Ką patartumėte kitoms moterims, kurios nori pradėti savo verslą, bet dvejoja?

Visi atsakymai glūdi jumyse. Klausykitės ne aplinkinių, bet savo intuicijos. Jei reikia- palaukite, jei jaučiate didžiulę energiją-išnaudokite šį potencialą veiklai. Kai rasite tą trokštamą veiklą, jūsų niekas nesustabdys ir niekada neapniks abejonės dėl priimto sprendimo. Svarbu išlaukti ir pajausti.

Ar turite savo asmeninę viziją, kuri Jums padeda verslauti, siekti savo užsibrėžtų tikslų, išlikti motyvuotai ?

Didžiausia motyvacija verslauti – jaustis reikalingu- kai tavo įgyvendintos idėjos sulaukia palaikymo, jos turi išliekamąją vertę žmonių atminty.

Jei grįžtumėte atgal, kai pradėjote kurti savo verslą, ką darytumėte kitaip? O gal nepradėtumėte jo išviso?

Visada galima padaryti geriau, bet nueito kelio niekada neatsisakyčiau ir nepakeisčiau-nes praeityje liko išmoktos didžiausios pamokos ir sukaupta brangi patirtis.

Užbaikite sakinius trumpai:

Didžiausia mano išmokta pamoka….Jei nori pokyčių, tai būk tuo pokyčiu.

Drąsiausias dalykas, kurį esu padariusi… Nedrąsių dalykų versle nėra:)

Mėgstamiausias verslo pamokų šaltinis yra knygos, jose ieškau universalių tiesų, kurios nesensta.

Mano mėgstamiausia citata… “ Gyvenime reikia aplenkti ne kitus, o patį save”.


RenataDaugiau apie Renatą Burbulienę ir jos kūdikį galite sužinoti apsilankę jos svetainėje bei Facebook paskyroje.

www.konferencijaveikli.lt
https://www.facebook.com/pages/Konferencija-Veikli/514217961931630

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.